Pozdrav! Svaka čast na brzini, točnosti i fakat ste lege! Zanima me ukratko korisnost kemijske reakcije. Koja tvrdnja vrijedi za nju i iz kojeg se omjera ona dobiva :)

Ime i prezime: Ivan Gorić sdfghjk

Korisnost, odnosno iskorištenje reakcije je omjer dobivene i najviše moguće (teorijske) količine produkta. Dosta sam detaljno to opisao ovdje pa se ne bih ponavljao.

Što se tiče tvrdnje koja vrijedi za iskorištenje, ne bih rekao da ima samo jedna. Možda ti nastavnik cilja na to da iskorištenje ne može biti iznad 100 %.
Od ostalih tvrdnji na pamet mi padaju:
- Postoje samo dva iskorištenja - dovoljno i nedovoljno.
- Iskorištenje neke sinteze uvijek će biti niže nego što piše u eksperimentalnoj proceduri.
- Što je znanstveni časopis u kojemu je objavljena neka eksperimentalna procedura utjecajniji, to će stvarno iskorištenje, kad pokušate sâmi izvesti pokus, biti niže od objavljenog.
- Ako je iskorištenje neke reakcije jednako ili čak veće od onoga koje piše u proceduri, vjerojatno uopće niste dobili željeni produkt.