Pozdrav. Možete li mi reći jesam li dobila dobra rješenja u ovom zadatku? Pokušala sam riješiti, ali nisam sigurna je li točno. Rješenja koja su mi ispala su: a)137,5 J/Kmol, b) 47.197,5 J. Specifični toplinski kapacitet vode je 4,18 J/K g, a vodene pare 2,03 J/K g. Specifična entalpija isparavanja vode (qvap) je 2,26*10^3 J/g. Izračunaj: a) molarni toplinski kapacitet vode b) toplinu potrebnu da 250 g vode, temperatura 15 stupnjeva Celzijevih, potpuno prijeđe u vodenu paru temperature 108 stupnjeva Celz. Hvala unaprijed :D

Ime i prezime: Valentina Buhin valentina.buhin.tina@gmail.com

Oba rješenja su ti netočna. Iz tvojih brojki ne mogu reći gdje si pogriješila, tako da mi preostaje samo napisati što jesi trebala napraviti.

Molarni toplinski kapacitet izračunat ćeš tako da specifični toplinski kapacitet pomnožiš s molarnom masom:

cm(X) = c(X)·Mr(X)

Detaljni izvod formule možeš naći ovdje.

Toplinu potrebnu za grijanje određene količine vode dok ne postane vodena para temperature više od vrelišta dobit ćeš tako da zbrojiš toplinu potrebnu za grijanje vode od početne temperature do vrelišta, toplinu potrebnu za isparavanje sve vode i toplinu potrebnu za grijanje vodene pare do konačne temperature:

Q = Q(grijanje vode) + Q(isparavanje vode) + Q(grijanje pare)

Q(grijanje vode) = m(H2O)·c·(H2O, l)·Δ1T

Q(isparavanje vode) = n(H2O)·ΔHvap(H2O) = m(H2O)·qvap(H2O)

Q(grijanje pare) = m(H2O)·c·(H2O, g)·Δ2T

Rješenja koja sam ja dobio redom su 75,3 J / mol K i 658 kJ. Ako opet dobiješ nešto drugo, javi što si točno radila pa da nađemo je li greška opet tvoja ili pak moja. Ako ti rješenja budu ista kao i moja, svejedno preporučam pozabaviti se s još pokojim zadatkom. Dosta ćeš ih naći ako u tražilicu E-škole upišeš "kapacitet".

Usput budi rečeno, "Celz." nije simbol jedinice za temperaturu po Celsiusovoj skali. Simbol koji se koristi je "°C".