Molim vas da mi napišete koliko možete o heterocikličkim spojevima,slaba sam sa literaturom,a potrebno mi je za referat.UNAPRIJED HVALA

Ime i prezime: Maja Milos miranmvyahoo.com

Idemo redom. Ciklički spojevi su spojevi koji imaju prstenastu strukturu. Homociklički spojevi su oni koji u prstenastoj strukturi sadrže samo atome ugljika. Homocikličkim spojevima pripadaju npr. cikloalkani (diklopropan, ciklobutan, ciklopentan itd.) i njihovi derivati (npr. metilciklopentan, cikloheksanon itd.). Heterociklički spojevi su ciklički spojevi koji u prstenu osim atoma ugljika sadrže još barem jedan atom različit od ugljika, npr. dušik, kisik, sumpor itd., a taj atom zovemo heteroatomom. Na primjer, ako u molekuli ciklopentana zamijenimo jednu CH2-skupinu atomom kisika, dobit ćemo molekulu tetrahidrofurana, a ako ju zamijenimo NH-skupinom, dobit ćemo molekulu pirolidina. Mnogi prirodni spojevi su heterociklički spojevi ili su iz njih izvedeni (npr. šećeri, alkaloidi, vitamini).
Kemija heterocikličkih spojeva je veliko područje, i pri pisanju referata svakako se moraš poslužiti nekom dodatnom literaturom. Otiđi u školsku ili gradsku knjižnicu. U svakom boljem udžbeniku organske kemije naći ćeš poglavlje o heterocikličkim spojevima. Tamo ćeš naći njihove strukturne formule, imena, svojstva, postupke dobivanja i još puno toga. Možeš zamoliti i nekoga tko studira kemiju, tehnologiju, medicinu ili farmaciju da ti pomogne. Pitaj i svoju profesoricu kemije - njen je posao da ti pomogne oko pronalaženja literature za referat.
I na kraju, kada napišeš referat, ako želiš možeš ga poslati i nama da ga objavimo na stranicama e-škole. Pozdrav

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr