Prosjecna relativna atomska.masa prirodnog vodika je 1,00794. Relativna atomska masa lakog vodika je 1,007825, a teskog vodika 2,014. Izracunaj brojevni.udio teskog vodika u prirodnoj smjesi.

Ime i prezime: Matko Kovač

Zadatak se svodi na postavljanje i rješavanje sustava dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama: brojevnim udjelom lakog vodika, X(1H), i brojevnim udjelom teškog vodika (deuterija), X(2H), u prirodnoj izotopnoj smjesi.

Pretpostavimo li da se prirodna smjesa vodikovih izotopa sastoji od samo ta dva izotopa (što je dosta razumna pretpostavka, jer je udjel trećeg izotopa, tricija, 3H, zanemarivo malen), zbroj njihovih brojevnih udjela mora biti jednak jedinici, pa će prva jednadžba glasiti:

X(1H) + X(2H) = 1

Druga jednadžba glasi:

1,007825·X(1H) + 2,014·X(2H) = 1,00794.

Naš je zadatak izračunati vrijednost nepoznanice X(2H). Prvu jednadžbu možemo zapisati kao:

X(1H) = 1 − X(2H).

To sada treba uvrstiti u drugu jednadžbu i dalje rješavati kao najobičniji matematički zadatak. Nadam se da ti to neće biti problem. Bude li, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr