Pozdrav! Možete li mi riješiti ovaj zadatak? 5 grama uzorka aluminijevih kuglica( specifični toplinski kapacitet aluminija je 0,89 J/kgK) i 10 grama uzorka kuglica željeza ( specifični toplinski kapacitet željeza je 0,45 J/kgK) zagrijano je na 100°C. Kuglice su zatim ubačene u 97,3 grama vode temperature 22°C. Izračunajte temperaturu vode u kojoj se nalaze kuglice aluminija i željeza. Pretpostavite da nije bilo gubitaka topline u okolinu. Hvala!

Ime i prezime: Paula romana.copak@gmail.com

Ovaj zadatak s ubacivanjem vrućih aluminijskih i željeznih kuglica u vodu možemo, naravno, riješiti, ali to (barem za sada) nećemo učiniti. Umjesto toga, dat ćemo ti upute kako da ga riješiš sama. Upute za rješavanje vrlo sličnih zadataka nalaze se ovdje, ovdje i ovdje, a primjer riješenog zadatka imaš ovdje.

Nadam se da će ti to biti dovoljno da riješiš zadatak, a ako ne bude, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr