Postoji li rezonancijska stabilnost kod iona [BO3]3-

. B-O-
./
O-

ukoliko jedan od kisikovih iona -[O]- donira boru elektronski par (jer onda sadrži π-vezu) ?

.\
. B-O-
./
O-

Ime i prezime: Tomislav B.

Ako se nevezni elektronski par na jednom od kisikovih atoma pretvori u vezni par, formalni naboj na tom kisikovom atomu bit će nula, a na borovom atomu −1. To je manje vjerojatno nego kod izoelektronskog karbonatnog aniona, što jer je tamo naboj ugljika nula, što jer je bor osjetno elektropozitivniji od ugljika, što pak znači da će mu kisik lakše "oteti" elektrone. Pored toga, bor ima neobičan običaj da se u spojevima nađe sa šest valentnih elektrona, kršeći ionako slabo pravilo oktetâ. A to opet ide na ruku strukturi bez dvostrukih veza.
Dakle, iako struktura koju si predložio sigurno daje mali doprinos ukupnom elektronskom stanju boratnog aniona, stvarnost je puno bliža strukturi u kojoj su sva tri kisikova atoma negativno nabijena.