Postoje li slučajevi gdje u molekuli vode H2O atom kisika donira svoj nepodijeljeni elektronski par drugom kisiku (kao oksonij ion H3O+ s razlikom što akceptor nije vodikov ion H+ već drugi kisikov atom)?

H
.\
. O→O
./
H


Ako da, koliko bi taj spoj bio stabilan (za ozom O3 strukture O=O→O poznato mi je da je metastabilan na sobnoj temperaturi
http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgovor.php3?sif=17834 , da je vrlo reaktivan i jaki oksidant )
i može li se to nazvati drugim strukturnim izomerom vodik-peroksida H2O2?

Ime i prezime: Tomislav B.

 


Formula koju predlažeš tautomer je vodikovog peroksida. Tautomeri su konstitucijski izomeri čije se strukture razlikuju samo po položaju jednog vodikovog atoma (ili više njih), a općenito su kinetički vrlo nestabilni, budući da vodikovi atomi vrlo lako "šeću" s jednog elektronegativnog atoma na drugi. Zbog toga ćemo oba tautomera nekog spoja moći detektirati samo onda kad je onaj nestabilniji ipak dovoljno stabilan za detekciju, ili pak ako se pojavi u kristalu.
Koliko mi je poznato, ovakav oblik vodikovog peroksida nije poznat, a jedini moderan njegov spomen koji sam našao prijedlog je Henryja Rzepe, da bi takva molekula prema računima mogla postojati. Ipak, i on primjećuje da kristalna struktura vodikovog peroksida sadrži samo "klasičan" oblik te molekule. To ostavlja dva smjera u kojima se može pokušati dokazati postojanje takvog oblika vodikovog peroksida. Jedan je spektroskopija vodikovog peroksida u plinovitom stanju. Ako je ovaj tautomer iole stabilan, trebao bi se jasno vidjeti npr. u rotacijskom spektru. Drugi put je koordinacijska kemija, odnosno sinteza. Vodikov peroksid može se naći kao ligand, naravno, ne kao molekula, već kao peroksidni anion. Da bi se od toga došlo do tautomera, trebalo bi sintetizirati kompleks u kojemu je peroksidni anion premošćujući, i to preko istog kisikovog atoma, a onda nekako dvaput protonirati onaj drugi atom kisika.
U povijesti kemije ta je pak strukturna formula jedna od barem desetak njih koje su kemičari predlagali od otkrića vodikovog peroksida 1799. pa do današnje formule iz 1934.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija