Učimo iskazivanje sastava smjesa...Mene zanima kada računamo maseni udio kako da prepoznamo da li moram računati sastojak i smjesu ili samo sastojak.Hvala

Ime i prezime: Megi Dnevnikpaulinep.296@gmail. com

Maseni udjel sastojka u smjesi računa se tako da se masa sastojka sadržanog u nekoj smjesi podijeli s masom te smjese. Primjerice, ako trebaš izračunati maseni udjel šećera u 150 g smjese šećera i pijeska u kojoj se nalazi 21 g šećera, onda ćeš računati ovako:

w(šećera) = 21 g / 150 g = 0,14 = 14 %.

Drugi primjer: Treba izračunati maseni udjel kuhinjske soli u smjesi soli i brašna pripravljenoj miješanjem 24 g soli i 168 g brašna. To ćemo izračunati tako da masu soli (24 g) podijelimo s masom smjese (24 g + 168 g):

w(soli) = 24 g / 192 g = 0,125 = 12,5 %.

Znači, uvijek ćeš masu sastojka podijeliti s masom smjese. Ako je masa smjese već zadana u zadatku, kao što je to u prvom primjeru, onda jednostavno podijeliš masu sastojka s masom smjese. Ako masa smjese nije zadana, kao što je to u drugom primjeru, onda najprije izračunaš masu smjese iz podataka koji su zadani, a zatim masu sastojka podijeliš s masom smjese.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr