Pozdrav! Htjela bih vam se prvo zahvaliti na proslom detaljnom objasnjenju oksidacijskih brojeva, valencija i polarnosti molekula. Vas odgovor mi je stvarno puno pomogao i super vam je stranica :). I sad imam pitanje u vezi crtanja lewisove strukture za molekulu SO2 i SO3. Sjetila sam se prije par dana da mi je prosle godine jedan od zadataka na ispitu bio da nacrtam SO2 uz pomoć lewisove strukture i da nisam znala to rijesiti jer me zbunjivalo to sto nikako nisam mogla raspodijeliti elektrone tako da svi atomi imaju konfiguraciju plemenitog plina. Isla sam malo proguglati taj problem i pogledala sam dva videa na Youtubu, jedan je to rijesio ovako O=S-O, a drugi O=S=O. Jedan od njih je spomenuo da sumpor može pri stvaranju veza imati i više od 8 elektrona oko sebe. Zanima me, koji bi od ova dva načina po vama bio točniji? I može li još koji element osim sumpora imati više od 8 elektrona u molekuli? I je li na istom principu crtam SO3? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Mirta M gitara29@yahoo.com

 


Upišeš li u tražilicu riječ "oktet", naći ćeš da smo se tim pravilom već dosta bavili (ja npr. ovdje). Ukratko, to pravilo vrijedi samo za mali broj elemenata, tako da je upitno može li se kod ostalih uopće govoriti o iznimkama. Možda glavni argument za to pravilo je to što se ugljik uglavnom drži pravila oktetâ, kao i kisik i dušik, a organska kemija polazi baš od tih elemenata (što, jasno, ne znači da se na njih ograničava). Općenito, ipak, oko nekog atoma može biti bilo koji broj valentnih elektronâ od nule do barem šesnaest, a dva i osam su tu samo među popularnijim brojkama.

Slučaj sa zapinjanjem na O-S=O podsjeća me pak na slučaj od prije preko desetljeća, kad sam se na usmenom ispitu iz opće kemije našao upravo u toj situaciji. Profesor Judaš mi je dao da nacrtam Lewisov prikaz sumporovog dioksida (moguće da je pitanje zapravo bilo o geometriji molekule), a ja sam nacrtao O-S=O i nikako dalje. Pa premetnem dvostruku vezu na drugu stranu, pa ju vratim na prvu (elektrone na kisik ili s kisika), ali dalje od toga nikako. Taj je usmeni ispit inače bio polujavne naravi, tako da se uz one koji su trebali odgovarati skupila i nekolicina drugih studenata, da vide što ih čeka. Profesor je pak, bilo da mi olakša nevolju, bilo da me podbode, "publici" došapnuo da je to "teško pitanje". Nakon nekoliko minuta (ili možda godina) ja sam se konačno sjetio da mogu povući i drugu dvostruku vezu (jer pravilo oktetâ nema ingerenciju nad sumporom) pa došao do kutne molekule s dvije dvostruke veze.
Ukratko, u kontekstu Lewisove teorije ispravan je samo oblik O=S=O, a slično će biti i za sumporov trioksid. Međutim, prebaciš li se iz Lewisove teoriju na teoriju molekulskih orbitala (što je znanost napravila prije nekoliko desetljeća), oblik O-S=O prestaje biti pogrešan, već samo daje znatno manji doprinos ukupnoj slici elektronske strukture molekule sumporovog dioksida. Naime, nijedna Lewisova struktura neće dati potpuni opis molekule, već će samo neki rasporedi elektronâ biti bliži stvarnom stanju stvarî.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija