Molim Vas da mi pomognete oko sljedece stvari: kako da odredim hocu li za pojedini kompleks nacrtati oktaedarski,tetraedarski ili kvadratni raspored? Hvala!! Lp!

Ime i prezime: Marija

 


Logika kojom se trebaš voditi vrlo je slična onoj putem koje ćeš odrediti je li neki kompleks paramagnetičan ili dijamagnetičan, o čemu sam pisao ovdje. Opet ti trebaju elektronska konfiguracija, odnosno broj d-elektronâ, te vrsta i broj liganada. Broj liganada donekle ovisi o elektronskoj konfiguraciji, jer se donirani elektroni moraju nekud ugurati, tako da ćeš prvo (ako ti to već nije zadano) odrediti koji će biti koordinacijski broj (s tim da je te brojke možda lakše popamtiti), a onda i geometriju. Tu treba napomenuti i da koordinacijski broj ne ovisi samo o dostupnim d-orbitalama, nego i o veličini liganda.
U principu, ako imaš šest liganada, vrlo ćeš vjerojatno imati oktaedarski kompleks. Trigonska prizma je u najmanju ruku egzotična. Dilema može postojati između kvadratnog i tetraedarskog rasporeda. Tu ćeš si pomoći energijskim dijagramima (njih moraš nacrtati, po jedan za svaku geometriju) i podatkom o tomu gdje je ligand u spektrokemijskom nizu. Oni koji imaju jako ligandno polje potjerat će elektrone u stabilnije orbitale, dok će oni sa slabijim poljem ostaviti elektrone raspoređene po svim d-orbitalama. Kad ustanoviš kakav je ligand, trebaš još u prazan energijski dijagram ubaciti d-elektrone kationa, počam od najnižih energija, pa prema višima. Ako ligand ima jako polje, elektrone ćeš odmah sparivati, dok ćeš za slaba ligandna polja što više njih ostaviti nesparenima (sredina je, naravno, neodređena). Odokativna procjena dalje ide tako da gledaš za koju je geometriju više elektronâ u stabiliziranim orbitalama. Umjesto toga možeš i računati. U udžbeniku opće ili anorganske kemije sigurno ćeš naći upute kako se računaju relativne energije stabilizacije ili destabilizacije pojedinih d-orbitala. Pogledaš li malo bolje u udžbenik, naći ćeš i znatno detaljnije upute kako odrediti geometriju kompleksa.
Ovo zadnje je možda i najbitnije što ti trebam reći: koordinacijska kemija iziskuje rad s knjigom. Ne mogu ti ovdje opisati cijelo poglavlje. A i da mogu, u najboljem bih slučaju došao otprilike na razinu onoga što ti već nude udžbenici opće ili anorganske kemije. Dakle, provedi koji dan s knjigom, prođi kroz teoriju i primjere, a ako nakon toga bude pitanja, bit će zasigurno konkretnija od ovoga koje si postavila.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija