Kako odvojiti iz smjese Zeljezo,modru galicu i kredu?

Ime i prezime: Sabrina Broz mihaelabroz@net.hr

Ako je netko u kanticu pobacao nekoliko čavala, kristalâ modre galice i komadićâ krede, onda je najbolja metoda razdvajanja manualna separacija, što bi se po naški reklo da razvrstaš komadiće rukom.
Ako je pak netko uzeo praškasto željezo, sitno sprašenu modru galicu i isto tako sprašenu kredu te ih onda zajedno pomiješao u tarioniku, onda od razdvajanja lako moguće neće biti ništa. Željezo i modra galica čak i u krutom stanju reagiraju dovoljno brzo da bi u smjesi uskoro bile i pristojne količine bakra i željezovog(II) sulfata, vjerojatno dijelom hidratiranog. A s takovom će smjesom onda biti malo više posla.

Autor zadatka, da se osvrnem i na to, vrlo je vjerojatno rješenje zadatka zamislio ovako: uzmeš prvo magnet i njime odvojiš željezo, a onomu što ostane dodaš vode, dobro promiješaš i smjesu profiltriraš. Talog će tada sadržavati kredu, a filtrat će biti vodena otopina bakrovog(II) sulfata. Kredu možeš osušiti i time imaš izdvojenu kredu, dok ćeš modru galicu dobiti tako da upariš otopinu do suhoga.
Ta je shema u principu dobra, ali volio bih vidjeti nekoga tko će stvarno željezni prah odvojiti magnetom. Jednom sam to pokušao, mislim iz smjese željeza i sumpora, i nije baš bilo jako jednostavno. Zapravo, nije uopće išlo. A ako ne ide prvi korak, nema puno smisla baviti se idućima. Ako pak problemu pokušaš doskočiti tako da sve skupa zaliješ vodom, željezo će izreagirati s bakrovim(II) sulfatom i nastat će bakreno-kredni mulj dosta nezgodan za pročišćavanje. A drugih prikladnih otapala za ovu (ne)priliku zapravo i nema. Eventualno da uzmeš npr. benzin ili naftu i onda u maniri ispiračâ zlata iz smjese postupno otplahneš kredu i modru galicu, budući da željezo ima osjetno veću gustoću. Jednom kad je željezo uklonjeno, modra galica i kredu uredno se mogu razdvojiti otapanjem u vodi, filtracijom i sušenjem, odnosno uparavanjem.

Potencijalan prigovor mojem prigovoru je da u svoje vrijeme nisam koristio dovoljno jak magnet. Netko s neodimijskim magnetom od pola kilograma možda bi puno lakše izvukao željezo iz smjese i jednostavno otresao sve ostalo. To možda vrijedi probati, pa da se malko poveća eksperimentalna baza za zadatak koji sam dosad jedino vidio kao teorijski. Ima li tvoj nastavnik kemije interesa za eksperimentalnu nastavu?