izracunaj masu vlaznog natrij hidroksida koji ima deset posto vlage potrebnog za pripravu 500 cm na treću otopine mnozinske koncentracije c (naoh)jednako 2.5 mol/dm na trecu

Ime i prezime: katic borna dfghjklč

Množenjem volumena i koncentracije otopine dobit ćeš množinu potrebnog natrijevog hidroksida:

n(NaOH) = c(NaOH)∙V(otopina)

Masu natrijevog hidroksida dobit ćeš množenjem njegove množine s molarnom masom:

m(NaOH) = n(NaOH)∙M(NaOH)

Konačno, masu vlažnog natrijevog hidroksida dobit ćeš dijeljenjem mase natrijevog hidroksida s njegovim masenim udjelom u vlažnom hidroksidu:

m(NaOH, vlažan) = m(NaOH)/w(NaOH)

= m(NaOH)/(1 – w(vlaga))

Sve skupa može se staviti u jednu formulu:

m(NaOH, vlažan) = m(NaOH)/(1 – w(vlaga))

= n(NaOH)∙M(NaOH)/(1 – w(vlaga))

= c(NaOH)∙V(otopina)∙M(NaOH)/(1 – w(vlaga))

Ako ti netko kojim slučajem stvarno dade da pripravljaš natrijevu lužinu iz natrijevog hidroksida, imaj na umu da on iz zraka ne navlači samo vodu, nego i ugljikov dioksid, tako da zapravo nastaje vlažna smjesa natrijevog hidroksida i karbonata.