Što će se desiti ako; u plastičnu bocu od 1,5L isperemo toplom vodom i izlijemo tu vodu van i stavimo u frižider. Nakon jednog sata, što će se desiti?

Ime i prezime: Tin Vojnović vojnovictin@gmail.com

U opisu zadatka zaboravio si napisati jednu važnu stvar: dok je još vruća, bocu treba zatvoriti čepom i zatim je treba staviti u hladnjak. Neću ti reći što će se dogoditi, jer smisao zadatka je sam izvedeš taj pokus. Ipak, dat ću ti nekoliko korisnih savjeta. Prvo, što topliju vodu staviš u bocu, i što brže bocu začepiš nakon izlijevanja vruće vode, to će pokus bolje uspjeti. Drugo, boca uopće ne mora biti od 1,5 L; može biti i nekog drugog volumena. Treće, bilo bi dobro odabrati bocu od mekše plastike.

Još jedan savjet: Predlažem ti da fotografiraš pokus. Slikaj bocu neposredno prije stavljanja u hladnjak, i zatim za sat vremena kada je budeš vadio iz hladnjaka. Te dvije fotografije zatim priloži uz domaću zadaću i uz svaku napiši nekoliko riječi o tome što je na slici, koja se promjena dogodila i zašto.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr