Pozdrav, možete li mi molim vas objasniti na temelju čega određujemo veličinu veznog kuta, naime, imam ponuđene 3 molekule: NH2^-, NH3 te NH4^+ i trebam ih poredati prema veličini veznog kuta. Još jedno pitanje, na koji način se određuje koordinacijski broj atoma u određenim spojevima? Hvala unaprijed! Lp.

Ime i prezime: Ivan Sloković ivan.slokovic5@gmail.com

Pravilo kojeg se ovdje, a i inače možeš držati glasi ovako: vezni elektronski parovi međusobno se odbijaju, vezni i nevezni elektronski parovi odbijaju se jače, a nevezni najjače. Iz toga slijedi da će, ako oko nekog atoma imaš isti broj elektronskih parova, vezni kutovi opadati s brojem neveznih elektronskih parova.

Koordinacijski broj odredit ćeš tako da prebrojiš atome s kojima je centralni atom povezan. Ako pitaš o tipičnim koordinacijskim brojevima elemenata u njihovim spojevima, njih u pravilu treba znati, s tim da se tu možeš voditi i činjenicom da oko malog atoma možeš staviti puno manje velikih atoma, negoli malih atoma oko velikoga. Drugim riječima, koordinacijski broj, osim o broju raspoloživih elektronskih parova i "slobodnih" mjesta u d-podljusci (ako pričamo npr. o kompleksima prijelaznih metala), ovisi i o odnosu veličina centralnog atoma i onih koji se na njega vežu.