Poštovani, naletila sam na par mjesta kako alkeni daju jaču svjetlost pri gorenju od alkana. Da se za olimpijsku baklju koristio propan, a zbog slabije vidljivosti plamena počeo se koristiti propen. I dok se zapaljivi plin koristio za ulicnu rasvjetu uvijek se dodavao eten zbog jače vidljivosti i boljeg svijetla. Možete li to malo detaljnije objasniti? Hvala lijepo!

Ime i prezime: Marija Ćuk marijacuk94@gmail.com

Svjetlost plamena u znatnoj mjeri dolazi od užarenih krutih čestica. Kod gorenja organskih spojeva to su u pravilu čestice čađe, a one nastanu to lakše što je veći udio ugljika u onomu što gori. Plamen vodika jedva je vidljiv, dok će plameni ugljikovodikâ biti to svjetliji, što je u njima veći udio ugljika. Metan daje vrlo blijed plamen, a etin prilično žut. Ipak, boja plamena ne ovisi samo o tomu što gori, nego i u čemu gori te o tomu koliko brzo pristižu gorivo i oksidans. Regulacijom protoka plinova u plamenicima može se gotovo uvijek utjecati na to hoće li plamen biti plavičast i šušteći, ili pak širok, lelujav i žut (što su nekakve krajnosti koje mi padaju na pamet). Vodik, naravno, jedini nikad neće dati puno svjetla.
Ako te zanima više, javi što još želiš znati, a u međuvremenu možeš pogledati ovaj, ovaj i ovaj tekst.