Postoje li sintetski oblici silicij-oksida gdje je silicij 6-koordiniran?
Takvi se oblici ne mogu nazvati kvarcem (zbog definicije kvarca gdje je silicij 4-koordiniran) ili općenito staklastom masom (jer nisu amorfni)?
Kakva je tvrdoća, čvrstoća i termodinamička stabilnost takvih oblika silicij-oksida u odnosu na standardni kvarc i kvarcno staklo?
Ukoliko bi se žišci u visokotlačnim živinim ili metal-halogenidnim sijalicama izrađivali od silicij-oksida gdje je silicij 6-koordiniran, bi li im vijek trajanja bio duži ili kraći?

Ime i prezime: Tomislav B.

Imena poput "silicij-oksid" u nas su zamijenjena s onima poput "silicijev oksid" prije preko dva desetljeća. Za njihovo korištenje može se naći izgovor, ali ne i razlog.

Ovisi o tomu što smatraš sintetskim. U principu, sve što napravimo tlačenjem i grijanjem silicijevog dioksida vjerojatno ćemo kad-tad naći i u nekoj stijeni ili meteoritu, tako da je izraz "sintetski" nešto što kao trajni epitet može ostati samo vrlo kompleksnim spojevima. S druge strane, svi oblici silicijevog dioksida mogu se dobiti i sintetskim putem. Koja je razlika između npr. prirodnog i sintetskog kvarca, ostavljam tebi.

Kvarc je definiran svojom kristalnom strukturom. Koordinacija silicija je samo dio toga i nije dostatna da bi nešto bilo kvarc. Silicijev dioksid može se pojaviti kao više različitih kristalnih ili amorfnih tvari. U nekima od njih silicij je tetrakoordiniran, a u nekima heksakoordiniran. Neke će se naći u prirodi, a neke su (zasad) poznate samo kao sintetske tvari. Ovdje bi trebalo biti dovoljno informacija za uvod, a dalje bi bilo najzdravije uzeti u ruku malo jaču stručnu literaturu, ako već ne studirati kemiju i onda se specijalizirati za silicijev(e) oksid(e).

Kvarc je termodinamički najstabilniji oblik silicijevog dioksida. I kvarc i kristobalit i tridimit imaju oko sedam stupnjeva na Mohsovoj skali, dok je kvarcno staklo za stupanj-dva mekše. Stišovit pak spada među najtvrđe poznate tvari i ima 9,5 stupnjeva na Mohsovoj skali. Nisam siguran na što misliš pod čvrstoćom, ali ako sam ja mogao na Wikipediji naći podatke o tvrdoći po Mohsu, možeš i ti krenuti npr. od ovih podataka, odabrati one koji te zanimaju pa naći analogne za druge oblike silicijevog oksida.

Zadnje pitanje najbolje je eksperimentalno provjeriti. Možda se obogatiš.