U 500g otopine natrijeve luzine otopljeno je 80 g natrijeva hidroksia. Gustoca otopine je 1,3277g po cm kubnom.Izracunaj mnozinsku koncentraciju NaOH u otopini.

Ime i prezime: Matko Kovac

Ako se u uzorku natrijeve lužine mase 500 g nalazi 80 g natrijeva hidroksida, onda gustoća te otopine neće biti 1,3277 g/cm3, kako je zadano u zadatku, nego manja, otprilike između 1,1 i 1,2 g/cm3. Zažmirimo li na tu "sitnicu", postupak rješavanja bio bi ovakav:

Izraz za množinsku koncentraciju natrijeva hidroksida u zadanom uzorku natrijeve lužine glasi:

c(NaOH) = n(NaOH) / V(NaOH(aq)).

Trebaju nam, dakle, množina natrijeva hidroksida sadržanog u uzorku i volumen uzorka.

Množinu natrijeva hidroksida izračunat ćemo tako da zadanu masu natrijeva hidroksida sadržanog u uzorku podijelimo s molarnom masom natrijeva hidroksida:

n(NaOH) = n(NaOH) / M(NaOH) = 80 g / 40,00 g/mol = 0,50 mol.

Volumen uzorka natrijeve lužine izračunat ćemo iz zadane mase i zadane gustoće:

V(NaOH(aq)) = 500 g / 1,3277 g/cm3 = 376,6 cm3.

Sada kada smo izračunali množinu natrijeva hidroksida sadržanog u uzorku i volumen uzorka, preostaje nam još samo podijeliti prvo s drugim:

c(NaOH) = 0,50 mol / 376,6 cm3 = 1,328 mol/L.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr