Pozdrav. Imam pitanje u vezi dva zadatka. Prvi glasi: Kolika je množinska koncentracija 15% otopine fosfatne kiseline čija je gustoća 1.08kg/L. Drugi zadatak: Gustoća natrijeve lužine je 1.2192 g/cm3. Maseni udio natrij-hidroksid je 0.20. Izračunaj masenu i množinsku koncentraciju. E sad imam pitanje za oba zadatka u vezi volumena. Prvi zadatak smo rjesili u skoli i prof. je rekla da nije vazno koliki ce biti volumen pa smo odabrali da bude 1 L. Kako da znam raspoznati kad smijemo, a kad ne smijemo sami odabrati volumen? Ovaj drugi zadatak sam probala riješiti, ali za masenu konc. mi je potreban volumen, a ne znam kako da ga dobijem iz ponuđenih informacija pa me zanima je li tu trebam sama odabrati ili postoji način da dobijem volumen? Hvala unaprijed na odgovoru.

Ime i prezime: Mirta M gitara29@yahoo.com

 


Ukratko, volumen uvijek smiješ odabrati, ako već nije zadan, a ne trebaš nikad. Naime, kad god trebaš preračunavati intenzivna svojstva, dakle ona koja ne ovise o veličini uzorka, odabir određene veličine uzorka ne može utjecati na rezultat računa. Množinska koncentracija fosforne kiseline određenog masenog udjela ista je i u litri, i u mililitru, i u kubičnom kilometru te otopine.
Međutim, pretpostavljanje neke veličine uzorka, iako omogućava intuitivno jasan račun, istovremeno zadaje više posla, negoli čisto matematički izvod. Kako ti je riječ "smiješ" po svoj prilici dostatna da drugi zadatak riješiš kako si i prvi, dalje ću opisati kako se to može jednostavnije. Prije nego što počnem, dodao bih da smo takovih zadataka ovdje riješili na desetke, ako ne i stotine, često korak po korak. Jedan od nedavnih naći ćeš ovdje, a mnogo drugih, sličnih, ako slijediš poveznice (linkove) u tom i idućim odgovorima.

U prvom zadatku treba krenuti od definicije množinske koncentracije:

c(H3PO4) = n(H3PO4)/V(otopina)

Kako među zadanim veličinama nemaš ni množine ni volumena, treba naći načina da se to dvoje izrazi preko onih zadanih, masenog udjela i gustoće. Očito, oba aludiraju na masu pa bi to mogla biti iduća dva koraka.

n(H3PO4) = m(H3PO4)/M(H3PO4)

V(otopina) = m(otopina)/ρ(otopina)

Ta se dva izraza sad mogu vratiti u onaj za množinsku koncentraciju.

c(H3PO4) = (m(H3PO4)/M(H3PO4))/(m(otopina)/ρ(otopina))

= (m(H3PO4)∙ρ(otopina))/(M(H3PO4)∙m(otopina))

U tom razlomku sad možeš prepoznati izraz:

m(H3PO4)/m(otopina)

koji je zapravo isto što i maseni udio fosforne kiseline. Kad i to ubaciš u prethodni izraz, dobivaš formulu koja će ti dati rješenje zadatka.

c(H3PO4) = w(H3PO4)∙ρ(otopina)/M(H3PO4)

Drugi se zadatak rješava na gotovo identičan način, tako da ti ga ostavljam za zabavu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija