Htio bih znati malo više o alkoholu.

Ime i prezime: Jakov Pavin rinka@zd.htnet.hr

Zanimaju li te svi alkoholi ili samo jedan od alkohola?
Alkoholi su skupina organskih spojeva, a izvode se iz alkana zamjenom jednoga ili više atoma vodika hidroksilnom skupinom. Tako alkanu metanu (CH4) možemo pridružiti alkohol metanol (CH3OH), alkanu etanu (CH3-CH3) pridružujemo alkohol etanol (CH3-CH2-OH) i etandiol (HO-CH2-CH2OH), propanu (CH3-CH2-CH3) 1-propanol ili n-propanol (HO-CH2-CH2-CH3), 2-propanol ili izopropanol (CH3-CHOH-CH3) i još dva alkohola s po dvije hidroksilne skupine, a i jedan alkohol s tri hidroksilne skupine - propantriol ili glicerol (CH2OH-CHOH-CH2OH). Alkanu butanu (CH3-CH2-CH2-CH3) možemo pridružiti vrlo velik broj alkohola, od kojih ću navesti samo jedan: 1-butanol (HO-CH2-CH2-CH2-CH3) itd. Nadam se da si shvatio princip, pa sada možeš i sam sastavljati formule onih alkohola koje ja nisam nabrojao. Alkoholi su obično tekućine karakterističnog mirisa. Svi su alkoholi više ili manje otrovni - npr. metanol uzrokuje sljepoću.
Inače ljudi u svakodnevnom životu pod 'alkohol' podrazumijevaju etanol ili etilni alkohol. To je onaj obični alkohol koji se nalazi u alkoholnim pićima, a upotrebljava se i u medicini za dezinfekciju. Pri normalnom atmosferskom tlaku vrije pri 78 oC za razliku od vode koja vrije pri 100 oC, a gustoća mu je 0,79 g/cm3 za razliku od vode čija je gustoća 1 g/cm3. Miješa se s vodom u svim omjerima. Eto, to bi bilo nešto osnovno o alkoholima i o alkoholu etanolu.
Pozdrav

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr