Poštovani, od mene se zahtjeva da napravim titraciju koristeći metiloranž (titracija jake lužine jakom kiselinom)nekoliko puta sam napravio titraciju i ph metrom određivao ph i dobio vrijednosti ispod 5.5 (kisela vrijednost) umjesto neutralne vrijednosti za prvu promjenu boje. Nije mi dano na izbor koristiti drugi indikator. Što da radim?

Ime i prezime: Janko Vrček janko.vrcek@gmail.com

Ako titriraš jaku lužinu jakom kiselinom, kao i u obrnutom slučaju, nije previše bitno kakav indikator koristiš, tako da ne moraš ništa mijenjati. Razlog tomu je što će oko točke ekvivalencije vrijednost pH naglo skočiti iz jedne krajnosti u drugu, pri čemu će odjednom proći kroz raspone većine poznatih indikatora. Drugim riječima, koji god da indikator koristiš, rezultat će biti isti. Indikator postaje bitan kad imaš slabu bazu ili slabu kiselinu. Kod titracije slabe baze jakom kiselinom treba ti indikator koji mijenja boju u kiselom području, dok kod titracije slabe kiseline jakom bazom trebaš indikator koji boju mijenja u lužnatom.

Nešto detaljniji opis stvarî možeš naći u ovom članku. Ako ti je engleski jezik suviše stran, možeš barem pogledati slike pri dnu članka.