Baloni napuhani zrakom koji izdišemo ne lebde u zraku, nego padaju na tlo, objasni tu pojavu!

Ime i prezime: Kiara dabo kiaradabo@gmail.com

Bit će ti zanimljivije ako sama dokučiš razlog(e), tako da ću umjesto odgovora radije napisati nekoliko, nadam se, korisnih pitanja.

Kakva mora biti (prosječna) gustoća nekog predmeta, u odnosu na gustoću fluida u kojemu se nalazi, da bi taj predmet izranjao (tj. dizao se), a kakva da bi taj predmet tonuo?

Kakva je gustoća gume u odnosu na gustoću zraka?

Kakav je zrak koji izdišemo u odnosu na zrak oko nas? Je li topliji ili hladniji? Kakav mu je sastav?

Kad izdahnemo u hladnom prostoru, vidimo kako se vlaga kondenzira pa izgleda kao da izdišemo dim. Diže li se ta para ili se spušta?

Čime se pune dječji baloni koji se dižu u zraku? Kakva je gustoća tog plina u odnosu na zrak?

Zašto baloni za letenje imaju plinske plamenike odmah iznad košare u koju idu ljudi?

Ako ti ova pitanja ne pomognu, javi se opet, a možeš i ako samo nisi posve sigurna u odgovor. Naime, slutim da su autori pitanja nešto pogrešno shvatili, tako da mislim da pitanje zaslužuje malo više pažnje, negoli druga takva "jednostavna" pitanja.