Molim vas da mi odgovorite o primjeni mravlje kiseline kao organskog otapala, te mogućnosti njenog otapanja u nekom od mineralnih razređivača na bazi aromatskih ugljikovodika (npr. metilbenzena)

Ime i prezime: Anđelko Pedišić apedisic@yahoo.com

Mravlja kiselina je dobro otapalo za polarne organske spojeve, no ujedno je i vrlo opasna tekućina jer na koži izaziva teške i duboke opekline, a ima i vrlo jak i neugodan miris. Ja osobno ne bih volio imati posla s njom.
Ne razumijem što ti točno znači 'mineralni razređivači'. Mravlja kiselina se vrlo vjerojatno miješa s aromatskim ugljikovodicima, iako možda ne u svim omjerima.
I na kraju, što će ti ti podaci? Ako te zanima iz čiste znatiželje, onda je to u redu, no nadam se da ti neće pasti na pamet da se igraš s tako opasnim tvarima.
Pozdrav

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr