U krvnim pretragama (H2PO4)- i (HPO4)2- određuju se zajedno kao anorganski fosfati. Kolika je koncentracija (H2PO4)-, ako je u uzorku plazme (ravnotežni pH=7,4) izmjereno 2,3 mM anorganskih fosfata? Pri fiziološkim uvjetima konstanta disocijacije (H2PO4)- iznosi pKa=6,8.

Ime i prezime: Margareta Paulić mpaulic@pharma.hr

Zadatak se može svesti na ovo pitanje: kolika je koncentracija dihidrogenfosfatnih iona (pKa = 6,8) u otopini čiji pH iznosi 7,4 ako je ukupna koncentracija fosfatâ 2,3 mM?

Rješava se pak primjenom Henderson-Hasselbachove jednadžbe:

pH = pKa + log ([A]/[HA])

Iz te jednadžbe može se naći kako omjer protonirane i deprotonirane vrste ovisi o pH:

[A]/[HA] = 10pH ‒ pKa

Druga jednadžba (budući da imaš dvije nepoznanice) koja ti treba znatno je jednostavnija. Ona samo govori da se ukupna koncentracija fosfatâ može aproksimirati zbrojem koncentracija hidrogenfosfatnih i dihidrogenfosfatnih aniona:

c(fosfati) = [HPO42‒] + [H2PO4]

= [A] + [HA]