Izracunati masene udjele natrija i vodika u otopini u kojoj je u 3,011* 10na24 molekula vode otopljeno 2,925g natrijevog klorida. U udzbeniku su rjesenja w(H) =10,76% , w(Na)=1,27% Ali nikako ne mogu dobiti ova rjesenja

Ime i prezime: Mirko Moro mirkomoro111@gmail.com

Ako si nešto pokušavao pa nije išlo, nije zgorega da opišeš što si radio. Znade se dogoditi da te od točnog rješenja dijeli tek sitna korekcija.

Ovako pak mogu jedino opisati vlastiti pristup. Ukratko, masene udjele elemenata u smjese izračunat ćeš tako da pomnožiš masene udjele tih elemenata u njihovim spojevima s masenim udjelima tih spojeva u smjesi. Ako se neki element nalazi u više spojeva, onda još treba to pozbrajati, ali u ovom zadatku svaki se element nalazi samo u jednom spoju.

Prije nego što kreneš sa zadatkom, trebaš iz broja molekula vode izračunati masu vode:

m(H2O) = N(H2O)·mf(H2O)

= N(H2O)·Mr(H2O)·u

gdje je u unificirana atomska jedinica mase:

u = 1,6605 · 10‒24 g

Maseni udio natrija u natrijevom kloridu dobiješ tako da relativnu atomsku masu natrija podijeliš s relativnom molekulskom masom natrijevog klorida:

w(Na, NaCl) = Ar(Na)/Mr(NaCl)

a maseni udio vodika u vodi na sličan način, s tim da treba uzeti u obzir to da molekula vode ima dva atoma vodika:

w(H, H2O) = 2·Ar(H)/Mr(H2O)

Kako doći do tih formula, naći ćeš kreneš li odavde.

Maseni udio natrija u otopini soli, kako rekoh prije, naći ćeš ako maseni udio natrija u natrijevom kloridu podijeliš s masenim udjelom natrijevog klorida u otopini soli:

w(Na, otopina) = w(Na, NaCl)·w(NaCl, otopina)

= (Ar(Na)/Mr(NaCl))·(m(NaCl)/(m(NaCl) + m(otopina)))

Izvod za maseni udio vodika ostavljam tebi, a dodat ću samo još da sam za vodik dobio isto rješenje, dok mi je za natrij ispalo 1,24 %. Ne uspijevam naći grešku u vlastitom računu (što ne znači da je nema), tako da se nemoj čuditi ako dobiješ isto kao i ja. U tom slučaju provjeri jesi li sve brojke dobro prepisao.