Otopljeno je 59,3g tvari A u 100g vode pri 70 celzijevih stupnjeva .otopina je ostavljena da se ohladi do sobne temperature.Nije zamijecena nikakva promjena.Jeli novonastala otopina nezasicena, zasicena ili prezasicena? .objasni

Ime i prezime: Ana ban cerina leonarda@gmail.com

Dobivena otopina najvjerojatnije nije zasićena jer su takve u ravnoteži s kristalima, a oni bi trebali biti vidljivi, osim ako ih nije nastalo baš jako malo. Je li otopina nezasićena ili prezasićena, to pak ne možemo znati bez dodatnog pokusa. Kako sam već spomenuo ovdje, prezasićene otopine, iako su nestabilne, ne moraju odmah početi lučiti kristale. U nekim slučajevima to može čekati i po nekoliko mjeseci. Želimo li odmah saznati je li otopina nezasićena ili prezasićena, najbolje je u nju ubaciti kristalić tvari koja je u njoj otopljena. Ako se taj otopi, otopina je nezasićena, a ako na njemu počnu rasti drugi kristali, otopina je (bila) prezasićena. Umjesto da ubacimo kristalić otopljene tvari, često bude dovoljno u otopinu ubaciti bilo kakvu mrvicu, ili čak protresti otopinu, pa da, ako je prezasićena, iz nje počnu rasti kristali.