Molim Vas da mi objasnite kruženje ugljika fotosintezom , staničnim disanjem i karbonizacijom . Također i kalcijev hidrokenkarbonat . Unaprijed zahvaljujem !

Ime i prezime: Mario B.

Da bismo ti nešto mogli objasniti, moraš prvo reći što znaš i razumiješ, a što ti nije jasno. Ako ne znaš ništa, onda nas zapravo moliš da obavimo posao tvog nastavnika. To bismo radije izbjegli, osim ako s time ne bi išla i njegova plaća.

Kratak odgovor na tvoje pitanje na E-školi postoji već petnaest godina. Njemu mogu dodati da su ključna dva procesa za kruženje fotosinteza i stanično disanje. Prvime se ugljikov dioksid i voda prevode u šećere i kisik, a drugi radi točno obrnuto. Pretvorba ugljikovog dioksida u karbonatne stijene dobrim je dijelom deponiranje ugljika, pogotovo u ranijim fazama evolucije. Kalcijev hidrogenkarbonat je tu međuprodukt, budući da se nastaje otapanjem kalcijevog karbonata (eventualno i drugih kalcijevih minerala) u vodi bogatoj ugljikovim dioksidom. Taj proces može biti dio deponiranja ugljika u stijene, ali i oslobađanja istog u vode. Ponešto o kalcijevom hidrogenkarbonatu možeš naći ovdje i ovdje.
Karbonizacija je također primarno depozicijski proces, a tek je naša vrsta našla shodnim da taj ugljik (koji zajedno s naftom zovemo fosilnim gorivom) opet vrati u atmosferu. Posljedice toga danas skupno nazivamo globalnim zatopljenjem.