Pozdrav iz Osijeka ! Jel mi možete odgovoriti zašto je CH3-CH2-OH mnogo topljiviji u vodi, nego CH3-CH2-CH2-CH2-OH, CH3-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-OH ili CH3-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-OH ??? Puno Vam hvala ! Darko Jurić

Ime i prezime: Darko Jurić darko@yahoo.com

Spojevi čije si formule napisao su alkoholi: etanol, n-butanol, n-heksanol i n-dekanol. Njihove se molekule sastoje iz dva dijela: hidrofilne ('vodoljubive', tj. one koja voli vodu) hidroksilne skupine i hidrofobnog (onoga koji se 'boji' vode) alkanskog lanca. Što je veći dio molekule koji 'voli' vodu i manji onaj koji ju 'ne voli', to će se bolje ta molekula otapati u vodi. Suprotno tome, što je manji dio molekule koja 'voli' vodu i veći onaj koji ju 'ne voli', to će više ta molekula 'bježati' od vode. Vidiš i sam da od svih alkohola koje si nabrojao, etanol (CH3-CH2-OH) ima najmanji alkanski 'repić' na hidroksilnoj skupini, pa će se zato sasvim dobro slagati s vodom. Što je taj alkanski 'privjesak' duži, to će se ta molekula teže otapati u vodi.
Pozdrav

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr