Zašto se povećanjem tlaka snižava ledište vode? Vjerojatno ima veze s anomalijom vode, odnosno gustoćom leda, ali ne razumijem što.

Ime i prezime: Dora Nikolić doranikolic2109@gmail.com

Na pravom si putu, utjecaj tlaka na ledište vode svakako ima veze s time kako se odnose gustoća leda i vode, što jest jedna od anomalija vode. Stoga bih, umjesto da jednostavno opišem kako stoje stvari, predložio da se pozabaviš idućim pitanjima i do odgovora dođeš vlastitim snagama.
Kolika je gustoća vode, a kolika gustoća leda?
Što se događa s gustoćom tvari kad tlak raste, a što kad opada?
Kako promjena tlaka utječe na vrelišta tekućina?
Ako promjenom agregacijskog stanja raste gustoća, kako će na tu promjenu utjecati tlak?
Hoće li veći pritisak voditi tomu da čestice budu bliže jedne drugima, ili da se više razmaknu?
Kako se mijenja gustoća kad se čestice međusobno približavaju, a kako kad se razmiču?

Neovisno o tomu jesu li pitanja bila od koristi, preporučio bih da klikneš ovdje pogledaš odgovore koji su tamo spomenuti.