Potječe li eksplozivna snaga azidnih eksploziva
(skupina -N=N=N ili ion [N=N=N]- ) od odbijanja negativnih nabojâ na bliskim dušikovim atomima?
Ionski azidi su eksplozivniji od kovalentnih zbog veće gustoće elektronskog oblaka?

Ime i prezime: Tomislav B.

Rekao bih da je glavni razlog eksplozivnosti azidâ to što njihovim raspadom nastaje iznimno stabilan dušik, koji je k tomu plinovit. Općenito, ako nema plinovitih produkata, od eksplozije neće biti ništa. Do plinovitih produkata može se doći tako da se reakcijom oslobodi silna količina energije, tako da će sve što nastane neminovno biti plinovito. Međutim, ako su produkti već sami po sebi plinoviti u uvjetima u kojima se zbiva reakcija, onda ne treba trošiti energiju na stvaranje para inače nehlapljivih tvari, već sve ode u toplinu koja onda izvede termičku ekspanziju nastalih plinova pa eksplozija bude jača.
Ako gledamo sâme azide, kod njih definitivno vlada gužva među elektronima (rezonancija malko komplicira jednostavnu sliku odbijajućih se negativno nabijenih atoma), a ta gužva jest veća kod aniona, negoli kod azidne skupine, budući da se preko kovalentnih veza elektroni lakše rašire (a struktura onda stabilizira), negoli preko ionskih. Ipak, kod organskih azida eksplozivnost smanjuje već i to što kod njih, za razliku od ionskih azida, veći dio materijala nije azid. Donekle bi slično bilo da se npr. natrijev azid pomiješa s npr. natrijevim kloridom.