Molim vas, možete li mi objasniti malo okside i njihova svojstva, kako da odredim koji oksid koji ce mi biti bazni koji amfoterni a koji kiseli i neutralni? Molim vas odgovorite sto prije hitno mi je i važno. Unaprijed puno hvala. Pozdrav

Ime i prezime: Iva

Ne mogu ti hitno objasniti cijelo poglavlje neke knjige, što manje-više jest slučaj s kiselinsko-baznim svojstvima oksidâ. Za to ćeš morati pričekati tehnologiju koja direktno upisuje sjećanja u mozak.

Ono što mogu je sažeti taj materijal u nekoliko rečenica. Golema većina kemijskih elemenata može tvoriti spojeve s kisikom i ti se spojevi zovu oksidima. Izuzeci su helij, neon i argon, koji ne daju stabilne okside, te fluor, koji s kisikom daje kisikove fluoride jer je elektronegativniji.
Grubo pravilo za kiselinsko-bazna svojstva oksidâ je da su oksidi alkalijskih i zemnoalkalijskih metala bazični, oni prijelaznih metala te metalâ p-bloka amfoterni, a oksidi nemetalâ kiseli. To pravilo ima nekolicinu potpravilâ i iznimki koje se može uobličiti u kompleksnije pravilo, ali jednostavnije ih je naučiti napamet. Slično vrijedi i za tzv. neutralne okside, koji su tipično nemetalni spojevi (npr. CO ili N2O) i koje je najlakše naučiti napamet jer ih nema jako puno. Od potpravilâ vrijedi spomenuti ono da će kod elemenata koji tvore više oksidâ oksidi biti to bazičniji što je oksidacijski broj elementa niži, odnosno to kiseliji što je oksidacijski broj viši. Od amfoternih oksida treba pak zapamtiti berilijev, budući da se po tomu izdvaja od ostalih zemnoalkalijskih metala.

To bi bilo o oksidima ukratko. Ako što nedostaje ili ti nije jasno, javi kad budeš imala vremena.