Poštovani, imam dva pitanja. 1. Što su hidroksidi i kako nastaju? 2. Imamo formulu: MgCO3 i kako je građa soli Ca2+ i CO2-(i ispod je 3) Unaprijed hvala Lp

Ime i prezime: Mislav Markušić mislav.markusic@gmail.com

Hidroksidi su sve tvari koje sadrže hidroksidne anione (OH). Tipični hidroksidi su hidroksidi metalâ, ali postoje i hidroksidi kod kojih su kationi organski, poput npr. tetrametilamonijevog hidroksida. Hidroksidi alkalijskih metala mogu se dobiti reakcijama metalâ ili njihovih oksida s vodom, a hidroksidi zemnoalkalijskih metala također reakcijama metalâ ili metalnih oksida s vodom, a neki i djelovanjem alkalijskih hidroksida na soli zemnoalkalijskih metala. Hidroksidi prijelaznih metala obično se dobivaju djelovanjem lužina na otopine solî tih metala, a isto se tako može dobiti i organske hidrokside.

Ako se tvoje drugo pitanje odnosi na to od čega su građeni magnezijev i kalcijev karbonat, odgovor je, očito, da su građeni od ionâ (karbonatnih i magnezijevih ili kalcijevih). Ako misliš na strukture tih soli, mogu ukratko reći da kalcit (najstabilniji kristalni oblik kalcijevog karbonata), kao i magnezijev karbonat, tvori trigonske kristale. Kako su raspoređeni ioni u prostoru, lakše je nacrtati, negoli ispričati.