Lijep pozdrav! Kako rijesiti ove zadatke? 1.Molalnost otopine NaOH je 10,7 mol/kg otapala. Gustoca otopine je 1,33g/cm^3. Odredi maseni udio i mnozinsku koncentraciju! 2. Odredi volumen vode koji treba dodati na 250 mL otopine koncentracije 1,25 mol/L ad bi dobili otopinu koncentracije 0,5 mol/L Hvala vam na pomoci, srdacan pozdrav

Ime i prezime: Ema Zec ema.zec@gmail.com

 


Prvi se zadatak rješava na sličan način kao i nekoliko sličnih koje smo nedavno dobili, kombiniranjem formula kojima se izražava sastav smjesa. Zadnji takav zadatak je ovdje, a druge ćeš naći putem poveznica te pomoću tražilice.
U ovom zadatku trebaš krenuti od definicije masenog udjela, odnosno množinske koncentracije, i onda raspisati brojnik ili nazivnik, da ih nekako izraziš pomoću molalnosti ili gustoće. U slučaju masenog udjela najbolje je uočiti da se masa smjese može izraziti kao zbroj masa otapala i otopljene tvari te da se prebacivanjem brojnika u nazivnik (nazivnika) dobiva izraz u kojemu su masa otapala i masa otopljene tvari u direktnom omjeru:

w(NaOH) = m(NaOH)/m(otopina)

= m(NaOH)/(m(NaOH) + m(H2O))

= 1/(m(NaOH)/m(NaOH) + m(H2O)/m(NaOH))

= 1/(1 + m(H2O)/m(NaOH))

Ta se vratolomija isplati jer je u molalnosti situacija prilično slična, samo što su tamo množina i masa:

b(NaOH) = n(NaOH)/m(H2O)

Množina otopljene tvari može se izraziti preko njezine mase:

b(NaOH) = (m(NaOH)/M(NaOH))/m(H2O)

čime i u izrazu za molalnost dobivaš masu otapala i otopljene tvari u direktnom omjeru. S time sad možeš ići nazad u izvod koji kreće od masenog udjela:

w(NaOH) = 1/(1 + m(H2O)/m(NaOH))

= 1/(1 + m(H2O)/(n(NaOH)∙M(NaOH)))

= 1/(1 + 1/(b(NaOH)∙M(NaOH)))

= b(NaOH)∙M(NaOH)/(1 + b(NaOH)∙M(NaOH))

Oba zadnja retka su konačno rješenje, a razlika je samo u tomu kako je komu lakše računati.


S množinskom koncentracijom ima puno manje posla:

c(NaOH) = n(NaOH)/V(otopina)

= (m(NaOH)/M(NaOH))/(m(otopina)/ρ(otopina))

= w(NaOH)∙ρ(otopina)/M(NaOH)


S drugim zadatkom također nema puno posla. Treba samo krenuti od toga da se množina otopljene tvari ne mijenja razređivanjem te da se množina može izraziti kao umnožak volumena i množinske koncentracije:

n = cV

Označiš li početne koncentraciju i volumen s c1 i V1, a konačne s c2 i V2, za množinu možeš zapisati da je jednaka umnošku kako početnih koncentracije i volumena, tako i konačnih:

n = c1V1 = c2V2

Od četiri veličine u drugoj jednakosti tri su zadane, tako da ćeš četvrtu (V2) lako izračunati. Nakon toga ti preostaje još samo od tog volumena uzeti onaj početni, da vidiš koliko treba dodati vode.
Za to, naravno, treba pretpostaviti da se gustoća otopine razređivanjem nije znatno mijenjala. Za otopine koncentracije od 0,5 mol/L ta pretpostavka nije jako pogrešna.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija