Dobar dan! Mozete li mi molim vas rijesiti i objasniti princip rjesavanja ovoga zad? 1. Izračunaj maseni udio HCl u otopini koncentracije 12mol/dm^3 i gustoce otopine 1,18 g/cm^3

Ime i prezime: Mia Horvat mia.horvat5@gmail.com

Brz način dolaska do rješenja je da primijeniš empirijsko pravilo odnosa masenog udjela klorovodika i gustoće klorovodične kiseline. Tim putem odmah možeš reći da je maseni udio klorovodika otprilike 36 %.

Dulji put, koji je k tomu vjerojatno ono što autor zadatka želi vidjeti kao rješenje, ide preko raspisivanja izrazâ za maseni udio, koncentraciju i gustoću otopine. Moj omiljeni pristup je da počnem od onoga što se traži i onda pokušam tu veličinu izraziti pomoću onih zadanih i, ako treba, nekih općepoznatih ili lako dostupnih konstanti. U ovom slučaju dovoljno je napisati definiciju masenog udjela i onda obje varijable izraziti preko nečega što je već zadano u zadatku:

w(HCl) = m(HCl)/m(otopina)

= (n(HCl)∙M(HCl))/(ρ(otopina)∙V(otopina))

= c(HCl)∙M(HCl)/ρ(otopina)

Ako te kojim slučajem bode u oko što ona empirijska formula koju sam gore spomenuo daje 36 %, dok račun daje 37 %, razlog je u tomu što je autor zadatka bio malko neozbiljan pa je koncentraciju zaokružio na 12 mol/L. Koncentracija otopine čija je gustoća 1,18 g/mL stvarno iznosi 11,6 mol/L.