Pozdrav! Mozete li mi rijesiti ovaj zadatak iz kemije? Koji volumen 37% klorovodicne kiseline trebamo za pripravu 250 cm^3 otopine kincentracije 1.5 mol/dm^3

Ime i prezime: Ivana Purić ivan.puric@gmail.com

Zadatke vrlo slične ovomu rješavali smo već više puta, npr. ovdje, ovdje i ovdje, tako da ću sad samo opisati što treba napraviti, dok formule možeš naći u spomenutim odgovorima.

Iz volumena i koncentracije razrijeđene kiseline možeš naći množinu, a onda i masu otopljenog klorovodika. Podijeliš li masu klorovodika s njegovim masenim udjelom u koncentriranoj kiselini, dobit ćeš njezinu masu. Da dobiješ volumen, trebaš još samo tu masu podijeliti s gustoćom. Gustoću, iako nije zadana, možeš empirijski naći ako maseni udio klorovodika (u postocima) podijeliš s dva te rezultatu (tj. njegovim znamenkama) dopišeš slijeva "1," a zdesna g/mL. Konkretno, dijeljenjem 37 s dva dobit ćeš 18,5 (185), a dopisivanjem spomenutih znakova 1,185 g/mL, što je gustoća 37 %-tne solne kiseline.