postupak izjednačavanja kemijskih jednadžbi

Ime i prezime: Petra Čačija sivimacak.5@gmail.com

U osnovnoj školi izjednačavanje kemijskih jednadžbi u principu se svodi na metodu pokušaja i pogreške. Znači, sve što trebaš je napisati s lijeve strane sve reaktante, s desne sve produkte i onda uz njih pokušati napisati takve brojke (stehiometrijske koeficijente) da broj atomâ svakog elementa s jedne i druge strane bude jednak. Kad to uspiješ, trebaš još samo pogledati kakve brojke imaš. Ako su sve skupa međusobno proste, onda je posao gotov, a ako postoji neki zajednički djelitelj veći od jedan, onda još treba sve stehimetrijske koeficijente podijeliti s najvećim zajedničkim djeliteljem.

Jedan vrlo jednostavan primjer, kao i još jedan odgovor na svoje pitanje, naći ćeš ovdje, a slijediš li poveznice u odgovoru, naći ćeš još materijala na istu temu. Upišeš li u tražilicu "izjedna", doći ćeš do još više primjera s izjednačavanjem kemijskih jednadžbi.

Inače, za određene vrste kemijskih reakcija postoje i sustavniji postupci izjednačavanja jednadžbi. Konkretno, radi se o redukcijsko-oksidacijskim reakcijama (redoksima), o kojima ćeš više čuti u srednjoj školi.