kako elektroliti disociraju kiseline, lužine i soli?

Ime i prezime: duška stojšić duskicaa222@hotmail.com

Wolfram|Alpha, internetska stranica sklona odgovaranju na pitanja, ima zgodnu osobinu da prije odgovora napiše kako je shvatila pitanje. Tako ću i ja sad, budući da ono što si postavila nije posve jednoznačno. Moja će interpretacija biti ovakva: "Kako disociraju kiseline, hidroksidi i soli?"

Na to je pitanje na E-školi već mnogo puta odgovoreno, u pravilu posebno za kiseline, lužine ili soli, čemu možeš svjedočiti upišeš li u tražilicu izraz "disocijacij". Od tog silnog mnoštva preporučio bih malo više pažnje svrnuti na ovaj, ovaj i ovaj odgovor.

Općenit odgovor na tvoje pitanje glasio bi pak da se ionske tvari odnosno elektroliti u vodi razlažu tj. disociraju na katione i anione. Kod solî će kationi biti metalni ili amonijevi (s tim da organska kemija nudi i mnoštvo organskih kationa), a anioni nemetalni ili, općenitije, ono što ostane kad se kiselini makne jedan ili više hidrona. Disocijacijom kiselina nastat će hidroni i kiselinski anioni, a disocijacijom hidroksidâ metalni kationi i hidroksidni anioni.