Pozdrav! Dobila sam pokus koji kaže da u jednu celofansku vrećicu stavim vodovodnu vodu i tu vrećicu u posudu s vodenom otopinom soli. I onda da u drugu celofansku vrećicu stavim vodenu otopinu soli te tu vrecicu u posudu s vodovodnom vodom... Nisam skuzila nikakvu promjenu nakon 24 sata mozete li mi pomoci i reci sto se trebalo dogoditi i sto sam mogla pogrijesiti jer mi izvjesce o tome treba za 2 dana?

Ime i prezime: Renata Dobric Renatadobric66@gmail.com

Jesi li sigurna da si uzela celofansku vrećicu? Celofan je u biti prerađena celuloza, tako da bi trebao biti polupropustan tj. propustan za vodu, ali ne i veće molekule. To znači da bi se u tvojim pokusima trebala zbivati osmoza. Ako nije, možda si uzela vrećicu od polietena ili nekog drugog umjetnog polimera. Kakva je bila tvoja vrećica? Polietenske su mekane na dodir i lako savitljive, dok bi celofanske trebale odavati lagano krckav dojam, kao da su nešto između stakla i plastike. Također, površina celofanske vrećice trebala bi biti puno svjetlucavija od površine polietenske vrećice. Ako sam pogodio, onda ti je najmudrije pokušati dobaviti vrećicu koja stvarno jest od celofana. Ja bih u tu svrhu pokušao dobaviti ukrasni omot za poklone. Za njih mislim da su u pravilu celofanski jer takvi bolje izgledaju.
Ako si pak sigurna da ti vrećica jest celofanska, možda je stvar u debljini vrećice, odnosno sporosti osmoze. Da tomu doskočiš, najbolje je celofansku vrećicu s vodenom otopinom objesiti na kakvu šipku ili kuku, zatim ju uroniti u posudu s vodom, tako da se površine dviju tekućina točno poklapaju, i onda pratiti hoće li se što promijeniti. Slično napravi i za pokus u kojemu je voda u vrećici, a vrećica u otopini soli.

Ako ništa od toga ne uspije niti nakon nekoliko sati, onda ti preostaje da vrećicu zamijeniš mrkvom ili repom. Koju god biljku da koristiš, pokus izgleda tako da ju izvana oguliš, a iznutra izdubiš, nakon čega radiš isto što i s vrećicama.