Ispravak Poslala sam već upit, ali nepotpun. zaboravila sam unjeti pitnaje zadatka, a to je Maseni udio Fe2+ iona u početnoj smjesi Pitanje je: Zakiseljenoj otopini koja sadrži 1,25 g smjese soli željezova(II) sulfata heptahidrata i željezova(III) klorida dodan je kalijev jodid u suvišku. Izlučeni se jod odijeli i titrira otopinom natrijeva tiosulfata pri čemu je utrošeno 25,00 mL otopine natrijeva tiosulfata, c(Na2S2O3) = 0,105 mol dm. Hvala još jednom.

Ime i prezime: Antonija Maras antonijamaras77@gmail.com

 


Općenito, ako si pokušala riješiti zadatak, bilo bi dobro da uz zadatak napišeš i kako izgleda tvoje rješenje. Onda ti možemo ili jednostavno reći da si ga dobro riješila, ili što točno trebaš popraviti. Ovako jedino možemo napisati kako se rješava kompletan zadatak (i to onako kako ga mi rješavamo, što može, ali ne mora biti jednako tvom pristupu).


Prva reakcija u pokusu je oksidacija jodida u jod željezovim(III) ionima:

2 Fe3+ + 2 I → 2 Fe2+ + I2

a druga redukcija joda nazad u jodid tiosulfatom:

I2 + 2 S2O32− → 2 I + S4O62−

Preko tih dviju jednadžbi možeš naći kako se odnose množine željezovih(III) i tiosulfatnih iona (jer se prvi traže, a drugi su zadani):

n(Fe3+) = n(I)

= 2⋅n(I2)

= n(S2O32−)

= c(S2O32−)⋅V(S2O32−)

= c(Na2S2O3)⋅V(Na2S2O3)

Iz množine željezovih(III) iona lako se dobije masa željezovog(III) klorida:

m(FeCl3) = n(FeCl3)⋅M(FeCl3)

= n(Fe3+)⋅M(FeCl3)

= c(Na2S2O3)⋅V(Na2S2O3)⋅M(FeCl3)

Na kraju još preostaje izračunati maseni udio željezovog(II) sulfata heptahidrata:

w(FeSO4(H2O)7) = m(FeSO4(H2O)7)/m(smjesa)

= (m(smjesa) − m(FeCl3))/m(smjesa)

Sad možeš usporediti brojku koju dobiješ ovim putem s onom vlastitom. Ako se poklapaju ili ako si našla kakovu grešku u vlastitom računu, onda je problem riješen, a inače se javi pa da razjasnimo što još nije jasno.


Usput budi rečeno, autoru ovog zadatku zacijelo je teorijska kemija milija od one praktične, kad si dopušta miješanje jednog hidrata i jedne izrazito higroskopne soli. Ne bi me nimalo čudilo da se ta smjesa već pri miješanju rastali ili počne dimiti. Također, nije mi posve jasno čemu izdvajati jod, kad se uredno može titrirati u istoj otopini. Ovdje, za primjer, možeš vidjeti jednu laboratorijsku proceduru za taj pokus.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija