Možete li mi predložiti neku metodu za sintezu butanola iz kolko-tolko dostupnih početnih materijala? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Stjepan Dolić dolicstjepan@gmail.com

Kako nisi ništa rekao o tomu čime raspolažeš, poći ću od onoga čime ja raspolažem kad nisam u kemijskom laboratoriju pa ne mogu jednostavno odšetati do ormara s organskim otapalima i izvaditi bocu s, pretpostavljam, n-butanolom: trenutno živim na selu, s tim da se lako mogu odvesti do bilo kakve trgovine u krugu od stotinjak kilometara.
Nollerova Kemija organskih spojeva o n-butanolu veli da se može dobiti fermentacijom škroba ili melase s bakterijom Clostridium acetobutylicum, što je između dvaju svjetskih ratova bio glavni način dobivanja n-butanola. Nisam siguran gdje nabaviti dotičnu bakteriju, ali prilično je sigurno da je to moguće (vidi npr. ovdje). Čini se da tih bakterija nema u slobodnoj prodaji, ali zato ima puno ljudi koji ih izučavaju pa nije nemoguće da će netko biti voljan donirati malo kultiviranog agara.
Ako ne želiš imati posla sa živim bićima (bile to bakterije ili ljudi), možeš se pozabaviti oksidacijom etanola u etanal, etanal aldolnom kondenzacijom prevesti u krotonaldehid, a krotonaldehid onda katalitički hidrogenirati u n-butanol. Javi ako će ti trebati detaljnije procedure.

Ja bih ovdje samo još dodao da za sve one kemikalije koje se mogu kupiti, a butanol definitivno spada u tu kategoriju, najbrži, najpraktičniji i najjeftiniji način njihova dobivanja jest da ih se naprosto kupi. Bilo kakva sinteza tako jednostavnog spoja, od čega god da kreneš, kada uračunaš rizik neuspjeha i komplikacija, te cijenu polaznih kemikalija, pribora, struje, vode, plina i vremena koje ćeš potrošiti, koštat će te za barem red veličine više nego da si spoj kupio (ili, još bolje, da si zamolio nekoga tko ga ima da ti ga pokloni).

Sinteza nam služi onda kada trebamo pripraviti nešto čega nema za kupiti, ili ima, ali je cijena neprihvatljivo velika.

Postoje i sinteze koje se planiraju i rade za vježbu, ali i u toj kategoriji mi se čini da butanol nije nešto što bi se sintetiziralo za vježbu, nego prije nešto što bi služilo kao polazna tvar za sintezu nečega složenijeg (npr. nekog butilnog estera).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr