Molim brz odgovor!! Koji je primjer ako se otopi mala količina soli u vodi? Homogena, heterogena, spoj, cista tvar ili otapanje plinova??

Ime i prezime: Ana Buterin anica.bute@hotmail.com

Nadam se da ti ne treba posebno objašnjavati zašto otapanje soli nije otapanje plina. To nam ostavlja homogenu i heterogenu smjesu te kemijski spoj, odnosno čistu tvar (elemente, nadam se, nismo razmatrali kao opciju).
Je li vodena otopina soli smjesa ili kemijski spoj, možeš zaključiti ako se pozabaviš definicijama smjesa i spojeva. Jesu li otapanjem soli u vodi nastale nove kemijske tvari, ili i dalje imaš iste? Je li voda, kad se u njoj otopi sol, i dalje voda te je li sol, kad se otopi u vodi, i dalje sol? Preporučam o tomu duboko porazmisliti. A možeš i dobaviti bilo koji udžbenik kemije za sedmi razred osnovne škole pa prolistati njegov početak.
Razliku između homogene i heterogene smjese moraš pak vidjeti. U heterogenim smjesama vide se pojedini sastojci, a u homogenima ne. Dakle, pitanje je hoćeš li i dalje vidjeti kristale soli, ako su se otopili u vodi. I to ostavljam za duboko promišljanje, u kojemu ti opet može pomoći spomenuta literatura.

Pored te literature, možeš i u tražilicu na E-školi upisati "homogen", "heterogen" ili "smjes" pa pogledati što smo o tomu već pisali. Ako ti rezultatâ bude previše, možeš i kliknuti ovdje pa slijediti poveznice.

Ako ti je sve skupa i dalje prekomplicirano, mogu ti kratko reći da je vodena otopina soli vjerojatno najškolskiji primjer homogene smjese. No, što ako te nakon toga netko pita kamo spada vodena otopina glukoze?