Sta je razlika izmedu formule alkohola etanola C2H6O i C2H5OH? Zasto je drugacija ova druga formula?

Ime i prezime: Patricia Joh patricia.johovic@gmail.com

Prva formula, C2H6O, je molekulska formula etanola. Ona nam kaže da je molekula etanola sazdana od dva atoma ugljika, šest atoma vodika i jednog atoma kisika, ali nam ne kaže ništa o tome na koji su način ti atomi u molekuli povezani. Osim etanola, postoji još jedan kemijski spoj čija je molekulska formula također C2H6O. To je dimetil-eter. Molekula etanola razlikuje se od molekule dimetil-etera po načinu (rasporedu, redoslijedu) povezivanja atoma.

Druga formula, C2H5OH, je korak prema sažetoj strukturnoj formuli. Ona nam ne kaže samo od kojih je atoma molekula sastavljena, nego nam daje informaciju i o tome na koji su način ti atomi povezani. Daljnji korak u tom smjeru bila bi sažeta strukturna formula CH3CH2OH koja nam još detaljnije raspisuje koji je atom s kojim povezan. Iz tih formula vidimo da je u molekuli etanola atom kisika povezan s jednim od dvaju ugljikovih atoma i s jednim od šest vodikovih.

Sažeta strukturna formula dimetil-etera je CH3OCH3. Iz te formule vidimo da je u molekuli dimetil-etera kisikov atom u sredini molekule povezan s oba ugljikova atoma.

Više o različitim vrstama kemijskih formula (konkretno, o empirijskoj, molekulskoj, sažetoj strukturnoj i strukturnoj formuli) pročitaj ovdje (u drugom dijelu odgovora pod točkom 2).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr