Hoće li se iskristalizirati modra galica ukoliko bi dodali dodali bakrov(II) sulfat u otopinu etanola, odnosno, bili to bio iskoristiv način za dobivanje bezvodnog etanola? Ukoliko taj način nebi bio efektivan, možete li predložiti neku drugu metodu osim molekularnih sita ili destilacije(radi se o 95%-noj otpini)? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Stjepan Dolić dolicstjepan@gmail.com

 


Sve ovisi o tomu što smatraš iskoristivim. Ako smjeraš zarađivati od prodaje apsolutnog etanola, vjerojatno će te modra galica odvesti u bankrot. Ako pak želiš kućni laboratorij opremiti s malo domaćeg apsolutnog etanola, onda vrijedi barem pokušati. Bakrov(II) sulfat je netopljiv u etanolu, baš kao i modra galica, tako da bi tvoja ideja barem u teoriji trebala funkcionirati. Slično možeš pokušati i s bezvodnim natrijevim sulfatom koji je također netopljiv u etanolu. Zaviriš li pak u udžbenike organske kemije (ili u jedan stariji odgovor na E-školi), naći ćeš pak da kemičari apsolutni etanol najradije prave tako da 96,5 %-tni etanol iskuhavaju s kalcijevim oksidom (živim vapnom) i onda ga opet destiliraju. Destilacija ti inače ne gine ni sa sulfatima, osim ako te tragovi otopljenih soli ne smetaju.
Wikipedia spominje još i piljevinu, slamu i kukuruzno brašno, kao sredstva koja mogu adsorbirati vodu iz etanola. Njih se poslije upotrebe ne može regenerirati, što im ne smeta da za komercijalne svrhe pretegnu nad sulfatima ili živim vapnom. A ne može se ni reći da su nedostupna. Kukuruzno brašno imaš vjerojatno u najbližem dućanu, a za slamu i piljevinu treba samo skoknuti do najbližeg sela. Jedino na što treba paziti je da ti materijali budu suhi i čisti. A nije nemoguće da će etanol na kraju opet trebati prodestilirati.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija