Pozdrav! Nedavno smo na satu biologije komentirali osmotske tlakove i vrste otopina. Spomenuli smo otopinu NaCl koja se koristi prilikom dehidracije. Premda znam zašto i kako se koristi, zanima me zbog čega ne postoji mogućnost da se intravenski dehidriranim osobama daje obična voda?

Ime i prezime: Laura Klanić pera.prdekala@gmail.com

Postoji mogućnost, ali ta mogućnost nosi rizik da se jedan poremećaj (dehidracija) dodatno zakomplicira drugim (trovanje vodom). Naime, čak i ako ukupna količina vode bude taman da se sve lijepo nadoknadi, u venama će isprva zbog toga krv biti hipotonična, što će vjerojatno oštetiti i vene i okolna tkiva.
Drugi i važniji razlog za korištenje izotoničnih otopina je to što tijelo stalno izbacuje i vodu i soli (i ureu i još toga), tako da dehidracija ne znači samo gubitak vode, već i onoga što je u njoj otopljeno. To pak znači da dehidriranim ljudima ne treba nadoknaditi samo vodu, već i soli. Pored toga, često će se u tekućinama za rehidraciju naći i glukoza.