Na lab.stolu su ostavljene otvorena boca s bijelim zrncima natrijeva hidroksida Pitanje:Što se dogodilo u boci sa zrncima natr.hidr.?

Ime i prezime: Martina Tarle

Sudeći po tvojem pitanju, pretpostavljam da vam je vaš nastavnik ili nastavnica iz kemije neki dan na kraju sata kemije pokazala kako izgledaju zrnca natrijeva hidroksida izvađena iz dotad zatvorene boce, zatim je izvadila nekoliko zrnaca i rekla: "Djeco, ova ćemo zrnca ostaviti da stoje u otvorenoj boci. Na idućem satu pogledat ćemo i usporediti kako izgledaju zrnca koja su stajala u zatvorenoj boci, a kako ona koja su stajala u otvorenoj boci". Zatim vam je, pretpostavljam dalje, na idućem satu rekla "Djeco, priđite bliže i pažljivo pogledajte po čemu se razlikuju zrnca koja su bila u zatvorenoj, od onih koja su stajala u otvorenoj boci". E sad, tvoj je zadatak da napišeš po čemu se ona razlikuju i zašto, tj. što se s njima na zraku dogodilo.

Ako nešto u mojem odgovoru nije jasno, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr