Hidroliza ugljične(karbonantne) i fosforne(fosfatne)kiseline?

Ime i prezime: Leona Jerčić leanijebitno.30

Ukratko, ne. Ugljična (ne karbonatna) u vodi postoji tek u malim količinama (u ravnoteži s ugljikovim dioksidom s jedne strane te s hidrogenkarbonatnim i karbonatnim anionima s druge strane), ali pri njezinom raspadu voda je produkt, a ne reaktant, dok je fosforna (ne fosfatna) kiselina u vodi stabilna.

Ako misliš na disocijacije tih dviju kiselina, opću jednadžbu, iz koje se mogu izvesti jednadžbe za sve stupnjeve disocijacije bilo koje kiseline (ugljična disocira u dva stupnja, a fosforna u tri), možeš naći ovdje, dok ćeš mnoštvo primjera naći upišeš li u tražilicu izraz "disocijacij".
Upišeš li pak u tražilicu "hidroliz", naći ćeš mnoštvo primjera u kojima se hidrolizama pogrešno nazivlju reakcije u kojima se bazični anioni (poput karbonatnog ili, u manjoj mjeri, fosfatnog) protoniraju ili kiseli kationi (hidratiraju i) deprotoniraju. Spominjem to jer je lako moguće da se tvoje pitanje zapravo bavi karbonatima i fosfatima, a ne polaznim kiselinama.