Prvo-Sretna Nova 2004. i da u njoj postanete još bolji!!A onda pitanje-zbog čega je talište tvari niže,ako je udio nečistoća u tvari veći?I zbog čega se tvari ne mogu dobiti baš u apsolutno čistom stanju?Hvala puno!!!Još jedna stvar-knjiga "Povijest kemije" je zakon(iako je nemogu prečesto čitati zbog škole i lektire...)!Svi koji vole kemiju bi je barem na kratko morali uzeti u ruke.Puno hvala na odgovorima!!!(vidimo se na natjecanju,barem se nadam) :-)

Ime i prezime: Mateja Hajdinjak ruzica.hajdinjak@vz.hinet.hr

 


Tvrdnja iz tvog pitanja je djelomično točna. Čista tvar će imati više talište od te iste tvari ako sadrži mali (!) udio nečistoća. Naglašavam mali iz dva razloga, jednadžbe koje opisuju promjenu temperature tališta su jednostavne ako je taj udio mali i drugo, uzmimo za primjer slitinu kositra i olova, ako se u čisti kositar dodaje olovo, u početku, za male udjele olova, će se temperatura tališta smanjivati dok pri nekom udjelu olova ne počne rasti. Daljnim dodavanjem olova njegov udio će se povećavati i temperatura tališta će rasti dok na koncu nećeš dobiti čisto olovo koje ima više talište od kositra. Jednadžbe koje vrijede za male udjele nečistoća su jednostavne jer se mogu načiniti razno razne aproksimacije....
Tvari se samo praktično ne mogu dobiti u apsolutno čistom stanju. Načelno, ne postoji nikakva zapreka da 1 g ili bilo koja druga količina druge tvari neke tvari ne sadrži baš niti jednu molekulu strane kemijske vrste. Moraš uzeti u obzir da kod pročišćavanja neke tvari ona dolazi u dodir s drugim tvarima, koja se pak ne mogu savršeno oprati. Opet, svojstva pojedinih tvari ili olakšavaju ili oteževaju njihovo pročišćavanje. Primjerice, supravodljivost je otkrivena s uzorkom žive koja se zbog svog niskog vrelišta, opetovanom destilacijom mogla dobiti u dovoljno čistom stanju. Sigurno su mnoge tvar, posebno elementi, dobiveni u stanju gdje na milijun atoma tog elementa dolazi jedan atom nečistoće, a vjerojatno i puno čišći. To se čini jako malo, ali pokušaj izračunati koliko atoma nečistoća sadrži onda jedan mmol tog uzorka.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija