Ako je brojevni omjer vodikovih i hidroksidnih iona u nekoj otopini 11:7 kako ce reagirati otopina ? A)kiselo B)luznato C)neutralo (Obrazloži odgovor)

Ime i prezime: Martina Tarle tina38850@gmail.com

Kisela je svaka otopina koja sadrži više hidronâ (vodikovih kationa, s tim da su zapravo prisutni kao oksonijevi kationi, H3O+, ili složenije vrste) od hidroksidnih aniona. Ta bi informacija trebala biti dovoljna da zaključiš kakva je otopina iz tvog zadatka.

Dodat ću ipak da je ta otopina, iako sasvim očito kisela, za praktične svrhe neutralna. Naime, iz omjera oksonijevih i hidroksidnih iona može se izračunati pH te otopine i on iznosi 6,90. To je toliko blizu neutralnosti da bez pH-metra nitko neće znati da je otopina zapravo kisela. Za usporedbu s tih 11:7, tipična kisela otopina, s pH od, recimo, 4, imat će omjer oksonijevih i hidroksidnih iona 1000000:1 (milijun naprama jedan).