Kako objasniti da sumporov atom može vezati 6 fluorovih atoma (kod SF6), dok vodikovih najviše 2 (kod H2S), iznimno 3 kod sulfonij iona [H3S]+ dok spoj SH6 nije poznat iako je riječ o istom tipu kovalentne veze?

a.) Je li to zbog vodikove nedovoljne elektronegativnosti u odnosu na fluor?
b.) Zbog razlike u K i L ljuskama?
c.) Ostvarivanje veze s vodikom ne oslobađa dovoljno energije da "pokrije troškove" hibridizacije s d-orbitalama?
d.) Oko sumporovog atoma ne stane 6 vodikovih? Sudeći prema slikama kalotnih modela H2S s interneta, vodikov je atom do oko pola radijusa unutar sumporovog. Može li se to računski provjeriti preko kovalentnih radijusa S-H veze?

Dok s druge strane, Telur(II) sulfid TeS ima kubičnu strukturu (sudeći prema slici https://www.webelements.com/_media/compounds/Te/S1Te1-16608212.jpg) gdje je sumporov atom vezan sa 6 telurovih i telurov atom sa 6 sumporovih iako je elektronegativnost telura manja od vodikove.
U elementarnim molekulama S8 i Te8 atomi su kovalentno vezani za 2 atoma svoje vrste. Zašto atom sumpora ni atom telura na sebe ne vežu 6 atoma svoje vrste dok druge vrste vežu (u spoju TeS)?

Kakva su izolacijska (poluvodička) svojstva spoja TeS?

Ime i prezime: Tomislav B.

Za sumporov heksahidrid rekao bih da ga najviše muči upravo višak elektronske gustoće na sumporovom atomu, što je dijelom i posljedica slabe elektronegativnosti vodika, a vjerojatno i uzrok toga da su veze u tom spoju razmjerno slabe. Sterika sigurno nije problem jer postoje hipervalentni spojevi sumpora, u kojima se za sumporove atome vežu veći atomi, poput ugljikovih. Da su problem različite glavne razine, onda pak sumporov heksafluorid ne bi bio toliko stabilan.
Inače, sumporovi tetrahidrid i heksahidrid, iako još nisu sintetizirani, nisu nužno nemogući. Prema računima oni su prilično nestabilni, ali možda ih može spasiti kinetička kontrola, odnosno sporost raspadanja. Uspije li ih tko sintetizirati, bit će to zanimljivi spojevi za pohranu vodika.

Telurijev(II) sulfid kristalizira po tipu NaCl jer je građen od velikih i malih atoma u omjeru 1:1, pri čemu su ti atomi u stanju oktaedarski se koordinirati. Čiste elementarne tvari, kad bi ih se nekako prisililo da kristaliziraju nekako drugačije nego osmeroatomske molekule, vjerojatno ne bi išle u oktaedarsku koordinaciju jer bi takav složaj bio nestabilan, budući da zbog istih elektronegativnosti ne bi bilo polarizacije veza. Na Internetu o (polu)vodičkim svojstvima tog spoja nisam našao ništa. Očito se nigdje ne koristi, a inače bih očekivao da se radi o izolatoru. Poluvodiči na bazi telurija kao drugi element imaju neki metal poput kadmija, iz čega se dade naslutiti da dodatak nekog nemetala neće od telurija učiniti (polu)vodič, već pravo suprotno.