Pozdrav! Zamolila bih vas za pomoc oko ova dva zadatka. Mozete li mi molim Vas napisati formule koje trebam koristit i ako je moguce rijesiti zadatke? 1. Specificni toplinski kapacitet etanola je 2,35 J/K g a benzena 1,67 J/K g. Koja ce tekucina postici nizu temperaturu ako jednakim volumenima dovedemo jednaku kolicinu topline? Objasni zasto! 2. Koliko je temperature potrebno da bi se uzorku od 150mL vode temperatura povisila sa 15°C na 20°C? Specificni toplinski kapacitet vode je 4,18 J/K g.

Ime i prezime: Ema Zec ema.zec@gmail.com

Za prvi zadatak ne treba ti formula nego sposobnost uspoređivanja (što se zapravo ne uči, već nam se samo razvije još u ranom djetinjstvu). Imaš dvije tekućine razmjerno bliskih gustoća (etanol ima gustoću 0,78 g/mL, a benzen 0,88), a nešto različitijih specifičnih toplinskih kapaciteta. Specifični toplinski kapacitet je veličina koja veli koliko topline treba unijeti po jedinici mase da bi se temperatura podigla za neku vrijednost. Veći toplinski kapacitet znači da za istu promjenu temperature i istu masu treba više topline. Analogno, ako imaš istu masu i količinu topline, onda će veći toplinski kapacitet značiti da se temperatura manje podigla.
Ipak, ne bi ubilo autore zadatka da su umjesto volumena stavili masu.

Ono što ti treba za grijanje nije temperatura, nego toplina.
Formulu koja ti treba za drugi zadatak imaš ovdje.