Kakvi su polumjeri atoma 2. i 3. periode? Kakvi su polumjeri atoma 4. periode? Možete li mi, molim Vas, objasniti zbog čega se polumjeri atoma prijelaznih metala vrlo malo razlikuju? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Martina Gačar Martina.Gacar@public.CARNet.hr

Za neutralne atome možemo u grubo reći da im se radijusi smanjuju pomakom duž periode periodnog sustava s lijeva na desno i da u grupi periodnog sustav rastu odozgo prema dolje.
To je sve što bih ti o tome rekao. Detaljnije analize ovise o nizu parametara, primjerice, je li kovalentan ili metalni radijus, ionski - kationski ii anionski, van der Waalsov radijus, kad su kationi u pitanju jesu il istog naboja (svi 2+) ili su različitog, jesu li izoelektronske jedinke ili ne... Puno je parametara o kojima to sve ovisi i priča je zapravo vrlo složena.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr